понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie inaczej żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne najczęściej pełnia funkcje ogrodzenia, chociaż częstokroć służą tez za dekoracje. Zazwyczaj takie sztacheta z Winylu buduje się w słonecznych elementach, gdzie prędko rosną i mocno gęstnieją. Wiele szyku maja tez takie żywe ploty, jakie prowadza przez osłonięte zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek lub kwiatami konstruują zajmujące spojrzenie obrazy, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które dominują w skwerze, również nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, często również ekspansywnie kwitną, ale chcą tez mnóstwo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone sztachety z plastiku mogą być bardzo smukłe, jednak powinno się je regularnie zmniejszać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie ogrodzenie konstruuje się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z plastiku z Krapkowic stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy sporo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий