среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, banalnej obróbce oraz stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenie plastikowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień skał na ogrodzenie z Winylu na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można również ciąć na sześciany o równych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki plastikowe wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na sztachety z Winylu na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do stosowania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także naszych zamiłowań forma kamiennych płyt może być różny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz plotki z plastiku na ogrodzenie i bramę ze sztachetek wznosi się z skał różnego kształtu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z odłamków o nietypowych obrysach, wypada je właściwie łączyć tzn. tak, tak aby postać każdego następnego scalał się z uprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia Winylowe z Kłobucka z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane jednostki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий